Реєстрація
Валентина Касарда та Людмила Кирда - про «Батьківщину», бурштин та жінок у політиці

Валентина Касарда та Людмила Кирда - про «Батьківщину», бурштин та жінок у політиці

08:20 29.10.2016
Окрім самодостатніх, великих та сильних чоловіків, у Волинській обласній раді є ще й представниці прекрасної половини людства. До жінок у політиці відносяться по різному: хтось їх поважає, хтось – навпаки – не вважає достатньо освіченими або й не оминає нагоди покритикувати. Однак, якщо жінка-політик потрапляє до цієї сфери, то одразу підходить до вирішення питань раціонально, критично, намагається дослідити всі аспекти проблеми і, разом з тим, мудро і душевно відноситься до людських бід. Не винятком є і сьогоднішні наші співрозмовниці – керівник санаторію матері і дитини «Пролісок» Валентина Іванівна Касарда та перший заступник голови Волинської обласної парторганізації «Батьківщина» Людмила Федорівна Кирда. Попри те, що політика змушує завжди бути напоготові, під постійним прицілом журналістів та конкурентів, у постійному русі та в контакті із виборцями, ці жінки мають неабияку силу волі, відстоюють свою особисту думку і, не зважаючи на подекуди супротив своїх колег та численні звинувачення, намагаються досягнути поставлених цілей. Втім, одночасно вони є берегинями сімейного затишку, люблячими матерями та прекрасними жінками… Для того, аби більше дізнатися про роботу Волиньради та насущні проблеми в області з жіночої точки зору, «Волинська правда» вирішила зробити експеримент та поспілкуватися одразу з двома депутатами і представницями чи не найпопулярнішої в наш час політсили «Батьківщина», а що із цього вийшло, читайте далі.

 

- Почнемо із результатів вашої роботи як депутатів в обласній раді. Людмила Кирда якось в ефірі телеканалу «Нова Волинь» зазначила, що політики багато говорять, але мало роблять. Вам як депутатам, вдається зробити більше? Що вдалося досягти в тих округах, де вас обрали люди?

 

Валентина Касарда: Найбільшим досягненням вважаю є те, що спільно з колективом оздоровниці та громадою Грем’яченської сільської ради вдалося створити продукт, яким сьогодні може пишатися не тільки Волинь, але й Україна – санаторій «Пролісок». Це комунальне підприємство належить громаді і мене тішить те, що завдяки колективу його вдалося довести саме до європейського рівня. До нас почали їхати відпочивальники із Польщі, Німеччини, інших країн. Крім того, варто врахувати, скільки робочих місць створено не тільки для жителів Грем’яченської, але й Цуманської, Карпилівської, Башликівської, Липненської та інших сільських рад… Люди мають змогу отримувати зарплату і відчувати впевненість у завтрашньому дні.

 

За рахунок вільних коштів бюджету вдалося полагодити дорогу з Цумані через Грем’яче, яка веде до санаторію «Пролісок», бо фактично роками її не ремонтували, а зараз є більш-менш нормальне покриття. От наприклад, поляки їдуть через Цуманське перехрестя, де є вказівник міжнародного зразка на Олику, до резиденції Радзивілів на екскурсію, то бачать, що є санаторій «Пролісок», тобто вони мають можливість більше пізнавати Волинь.

 

За підтримки депутатів вдалося також віднайти кошти на заміну покрівлі Цуманської початкової школи, бо вона була аварійною. Руки туди не доходили та й фінансів не вистачало. На жаль, на останні мої депутатські запити щодо Сильненської та Городищанської шкіл отримала відписку, тож буду повторно озвучувати цю проблему в сесійній залі. Адже в навчальних закладах цих віддалених сіл застаріла комп’ютерна техніка. Розраховую на підтримку депутатів, щоб розв’язати ці наболілі питання. Інші запити здебільшого стосуються виділення коштів на лікування. Фактично всі просять не просто фінансової підтримки, а допомоги, пов’язаної із медичними послугами.

 

 

Людмила Кирда: Якщо говорити за свій 29-й округ, що в Маневицькому районі, то, звичайно, депутатська робота полягає в тому, щоб озвучувати проблеми людей, бути містком між громадою і владою. Якщо проаналізувати, то до своїх досягнень я можу віднести, те, що збережена школа у селі Велика Яблунька, тому що згідно з планом оптимізації у Волинській області цієї весни в школі мала відбутися реорганізація із I-III ступенів у школу I-II ступенів. Ця інформація оперативно була доведена до жителів і люди категорично виступили проти, бо статус школи – це статус села. Нам вдалося відстояти заклад, коли привернули увагу громадськості і влади, бо в школі навчаються 145 дітей, є всі умови і не було потреби переводити її у нижчий статус.

 

Якщо аналізувати роботу депутата, то коли розподілялися вільні кошти обласного бюджету за підсумками 2015 року, за моїм запитом були виділені кошти на освітлення вулиць в селах Граддя Довжицької сільської ради, Мала Яблунька і Загорівка. І ось на останньому сесійному засіданні, коли ділилися вільні кошти за 9 місяців, вдалося 130 тисяч гривень «вибити» на заміну вікон в школі в селі Бережниця. Хороша перспективна школа, перспективне село, там сьогодні навчається близько сотні дітей і є перспектива, що з роками буде більше, тому потрібно замінити на енергоощадні 36 вікон. Це на умовах співфінансування і додаткові кошти будуть виділені ще із районного бюджету.

 

 

 

- Якої допомоги найбільше у вас як в депутатів просять люди? Це здебільшого фінансова підтримка, соціальні об`єкти, інфраструктурні або щось інше? Ці прохання відрізняються залежно від округів чи людські проблеми всюди однакові?

 

Людмила Кирда: Сьогодні найбільше звернень йде по матеріальній допомозі, тому що люди стали дуже бідні і найбільше просять на лікування. Крім цього, якщо є якесь резонансне проблемне питання, то люди теж звертаються. От, зокрема, нещодавно проводився збір підписів за створення госпітального округу із центром в Маневичах. Резонно, в принципі, бо ж там перехрестя дороги, поблизу йде міжнародна траса Київ-Варшава і таке розташування Маневич… тож було би доцільно зробити округ, об’єднавши із Любешівським районом. Через те люди збирали підписи і мене делегували, щоб це звернення було донесене до голови обласної адміністрації і враховане при проведенні медичної реформи. Тому що це майбутнє нашої Маневицької лікарні.

 

Валентина Касарда: У моєму окрузі ще багато прохань щодо ремонту доріг у віддалених сільських радах, про які я казала – це Сильне, Городище… Там не знати скільки років шляхи ніхто не лагодив. А добре сполучення – це зв’язок із обласним центром, це життя. Здійснюю ще проект допомоги людям похилого віку продуктовими наборами, бо із сільської глибинки молодь, в основному, виїжджає і залишаються пенсіонери, яким потрібна підтримка.

 

- Ви уже не першу каденцію є депутатками обласної ради та пережили кілька змін її керівництва. За якого голови Волиньради вам працювалося ефективніше та комфортніше і які конкретно були переваги?

 

Людмила Кирда: Я особисто найбільш комфортно почувала себе у сесійній залі, коли був головою представник від «Батьківщини» Валентин Степанович Вітер. Бачите, все пізнається в порівнянні, навіть ті депутатські запити була можливість озвучувати не один чи два, як сьогодні. Ми обмежені, бо часом буває так, що назбирується і три запити, але ти не маєш права озвучувати їх в сесійній залі. І коли питання якесь ми вирішували, було простіше. Сьогодні навіть щоб доступитися до голови обласної ради, ви бачите, які процедури треба пройти.

 

- Людмила Федорівна, не можу не згадати про останні вибори до ВР по 23-му округу, де перемогу здобула Ірина Констанкевич. Одного разу під час виборів по цьому ж округу ви поступилися Ігорю Єремєєву, нині вас обігнала висуванка партії УКРОП... Для вас останні результати виборів були прогнозованими, чи все таки ви до останнього надіялися, що ваші земляки, як і годиться, віддадуть голос за вас?

 

Людмила Кирда: Давайте будемо чесними, люди голосували за гроші. Людям масово заплатили гроші і я не боюся цього говорити, бо це була перемога грошей. Так, результат для мене був несподіванкою, я відверто вам це скажу, але на майбутнє просто зробила висновки, бо люди сьогодні такі зневірені, вони чекали якихось змін на краще, що повернеться влада обличчям до простого люду, що життя зміниться на краще. І дивлячись на це все, що відбувається в нашій країні, люди просто сьогодні не вірять нікому і під час виборів скористалися моментом хоч якось покращити матеріальне становище. Їм абсолютно однаково, хто сьогодні буде у Верховній Раді і навіть не віддавали собі звіт в тому, якщо буде та людина – чи будуть якісь зміни… Я так швидше за все бачу – їм абсолютно однаково, тому що приїжджаючи на зустріч, перше питання, яке задавалося: «Що ви нам привезли?». Через те так і сталося – люди проголосували за гроші. Головне те, що допоки не буде змін в законодавстві, допоки це не будуть вибори ідей, допоки це не будуть вибори кандидатів – це просто будуть вибори в кого найбільше грошей. Бо, на жаль, наше законодавство складене таким чином, що до відповідальності притягується не тільки той, хто дає, але й той, хто бере. Тому свідчити, що він отримав кошти за свій голос у бюлетені, ніхто сам на себе не буде. А якщо будуть внесені зміни у законодавство, що, в першу чергу, несе відповідальність той, хто дає, тоді будуть якісь зміни. Виборче законодавство потрібно робити іншим.

 

- Незабаром однозначно в Україні пророкують дочасні вибори, чи братимете участь у виборчих перегонах?

 

Людмила Кирда: Якщо буде змінене виборче законодавство, якщо буде змінений закон. А при сьогоднішньому виборчому законі немає навіть змісту і сенсу витрачати сили, здоров’я і все інше.

 

- Ви опікуєтеся підприємствами, установами, це зокрема санаторій «Пролісок» - у Валентини Іванівни та болюча тема для Людмили Федорівни - ДП «Волиньторф»... Тож, передусім запитання до Валентини Касарди: нещодавно на сесії облради депутати гучно обговорювали продаж алкоголю в санаторії матері та дитини... Тоді Ігор Палиця звинуватив керівництво санаторію у безвідповідальності, але з чого усе почалося?

 

Валентина Касарда: Розумієте, вже коли санаторій став успішним, цікавим для багатьох, відтоді фактично й почалися ці закиди. Я навіть подумати не могла, бо це медові напої. У вересні ухвалили закон про те, що на основі меду напої можливі, вони корисні для людського організму, тому їх можна пропагувати. Санаторій має пасіку, тому може пропонувати продукти бджільництва. Вони стали дуже популярними і на Волині, бо в нас є пасічники, вибудувана мережа, де є медові напої, які пропонують для лікування. Згідно із законом, продукти бродіння не підлягають акцизу. Мережа магазинів, де реалізовують таку продукцію, є не тільки на Волині, а й на Львівщині і на Закарпатті. Відтак гучні заяви на сесії – це просто підстава і «Проліска», і волинських медоварів. Тому, навіть не могла передбачити таких звинувачень. Вважаю, що є люди, зацікавлені в тому, аби усунути мене з посади. Не хочу вірити, що голова облради хоче зробити це чужими руками.

 

- Чи не пов`язуєте ви такі звинувачення із особистим інтересом окремих політиків, можливо навіть помстою за щось?

 

Валентина Касарда: Те, що хочуть дискредитувати, то так, але справа в тому, що вони не тільки директора дискредитують, але й колектив. Я б не змогла зробити успішним санаторій, бо це продукт напруженої колективної праці, завдяки якій за короткий період заклад досяг високого рівня… На Волині це тільки один такий санаторій. Нам допомагати треба, а не добивати. Тож кому це потрібно і для чого?! Питання залишається відкритим, бо є Закон про продукти бджільництва. Просто немає роз’яснень, а якщо вони будуть, то все стане на свої місця.

 

- Вимогу змінити очільника санаторію озвучили воїни, зокрема Спілка воїнів АТО Волині та Спілка ветеранів Афганістану. Як ви реагуєте на такі закиди і звинувачення на свою адресу?

 

Валентина Касарда: Якщо говорити за учасників АТО, то потрібно запитати самих хлопців. Впродовж року, мабуть, більш як 200 бійців оздоровились у «Проліску». Наш персонал до них ставиться з повагою. Колектив допомагає тим, хто воює у зоні збройного конфлікту, – і коштами, і продуктами. Тому це питання роздуте, надумане. Важко повірити і в легітимність рішення громадської ради, коли на її засідання зібралося 5 осіб із 35, що входять до її складу. Такі висновки вартуватимуть уваги, якщо будуть ухвалені на розширеному засіданні, на яке потрібно запросити наших клієнтів, щоб і вони висловили свою думку.

 

Людмила Кирда: І власне обласна влада тут навпаки мала би сприяти, бо це об’єкт обласної комунальної власності, а не травити і цькувати директора санаторію. Ну це ж видно неозброєним оком, що це просто йде, не хочу сказати, рейдерське захоплення, але дуже вже він комусь «пахнить». Останнє рішення, яке Валентина Іванівна внесла на засідання сесії, щодо надання санаторію курортної зони… Шановні депутати, шановні колеги, 26 тільки «ЗА», про що ми говоримо, оце ми так дбаємо про наш санаторій європейського рівня?! Це завдячуючи керівнику він таким став, то треба було б навпаки сприяти, робити звернення до Кабінету Міністрів, до Верховної Ради, щоб надати статус курортної зони, а ми не голосуємо. Про що це говорить?! То ми сьогодні однією рукою робимо одні речі, а говоримо і декларуємо зовсім інші. Давайте будемо сьогодні чесними до кінця. Так, Валентина Іванівна має сьогодні позицію, вона член партії «Батьківщина» і багатьом стоїть скалкою в оці. Вона є сьогодні головою фракції «Батьківщина» в обласній раді і навіть не дивлячись на те, що є розкол в обласній раді, для мене особисто Касарда – голова фракції, тому що є рішення президії політради.

 

 

- До теми «Проліску»... Не так давно говорили про те, що санаторій може стати волинським Буковелем, втім ні про які зміни досі мови не чути. Тож, яке майбутнє чекає на санаторій?

 

Валентина Касарда: Я тоді справді так тим загорілася і напрацювала матеріали по курортній зоні, зокрема й звернення до депутатів Рівненської обласної ради, щоб включили в територію курортної зони і сусідню з «Проліском» «Червону калину». Це дало б можливість залучати додаткові кошти з державного бюджету на подальший розвиток інфраструктури. В нашому санаторії слід облаштувати ще пляжну зону, разом із сільським головою та громадою працюємо над тим, як далі розвивати житловий фонд, бо він зараз замалий на ту інфраструктуру, що є. Житловий фонд можна збільшити ще вдвічі.

 

- Людмила Федорівна, ваш основний біль у сесійній залі завжди стосується ДП “Волиньторф”. Численні запити і звернення ви адресуєте, або керманичу області, або прокурорам та правоохоронцям... Раніше говорилося про дивним чином виведені з підприємства 6 мільйонів гривень. Слідство велося, є уже результати справи?

 

Людмила Кирда: Якщо говорити за «Волиньторф», то я справді завжди відстоювала і буду відстоювати це підприємство, це державне підприємство. Донедавна воно було бюджетоутворюючим на теренах району. Донедавна, тому що сьогодні там ситуація трохи інша і мене це дуже насторожує. Підприємство знаходиться в переліку об’єктів державної власності, які підлягають приватизації і коли надійшла інформація, що за перше півріччя 2016 року ДП «Волиньторф» має збитки більше 2 мільйонів, мене це ще більше насторожило, тому що головний аргумент, чому ми відстоюємо підприємство – воно працює стабільно, з прибутками і його варто залишити в тій самій формі власності. Сьогодні люди мають роботу, нормальну заробітну плату, підприємство працює і має хороші ринки збуту.

 

Торф – це однин із видів альтернативного палива, який в рази дешевше ніж той самий газ, який дуже дорогий. Ми знаємо скільки сьогодні закладів переведено на енергоощадні котли, на тверде паливо, власне, це є сьогодні перспектива. Якщо говорити за тих 6 мільйонів, то на це підприємство в свій час було багато охочих. Чим закінчилося? А фактично нічим, тому що кримінальне провадження, яке було відкрите у цій справі, сьогодні, я так розумію, закрите за відсутністю складу злочину, хоча є люди, які реально це робили. Ну не просто ж випарувалися ці 6 мільйонів із підприємства їх просто вивели так, застосовуючи неодноразово апробовані схеми виведення обігових коштів із таких підприємств, доводячи їх до банкрутства і забираючи у приватну власність.

 

Сьогодні є постанова Кабінету Міністрів, яка чекає проголошення у сесійній залі Верховної Ради, а далі з підприємством невідомо як буде. Навіть коли забирали з підприємства обігові кошти, тоді фактично 50 тисяч залишилося на рахунках, що вже означало банкрутство і то зуміли встояти, зуміли напрацювати, зуміли заготовити торф і добре реалізувати торфобрикети і ще й прибутки на кінець року отримати. То сьогодні ситуація трохи інша.

 

- Востаннє, згадуючи про “Волиньторф” ви заявляли про те, що один із заводів в складі ДП, зокрема, “Сойне” працює збитково. Чим на вашу думку зумовлена така ситуація?

 

Людмила Кирда: Ми ж добре знаємо, що реалізація на підприємстві хороша і коли я взнаю, що є збитки, то в мене відповідно закрадається думка про те, що знову, в черговий раз, підприємство готують до банкрутства і приватизації, бо як інакше оцінювати ці речі. Мене ще більше насторожило те, що Маневицький завод іде з прибутками, а «Сойне» має збитки. То в чому причина? В тому що недостатньо площ, про що я неодноразово заявляла в депутатських запитах на сесії, чи свідомо доводять до того, щоб забрати підприємство за безцінь із державної власності?! Ми сьогодні є свідками того, коли успішні підприємства, які працювали у державній власності і по такій самій схемі були виведені у приватну власність, де вони сьогодні... від них ні слуху ні духу. Я дуже боюся, що те підприємство, яке сьогодні опалює повністю інфраструктуру в селищі Прилісному, яке сьогодні має паливо для всіх соціальних закладів в районі та в області і має хороші перспективи - можуть приватизувати. Якщо його просто приватизують, то мені страшно навіть уявити, які ми матимемо перспективи, відверто вам кажу. Нині, коли така невизначена ситуація в країні, я вважаю, що все- таки воно повинне залишатися так як є – в державній формі власності. Державні гроші на це підприємство не виділяються, воно працює стабільно, дає людям заробітну плату, має прибуток і сплачує податки, то для чого змінювати його статус.

 

- Враховуючи можливу приватизацію підприємства, чого “Волиньторфу” чекати далі, можете спрогнозувати майбутнє підприємства?

 

Людмила Кирда: Сьогодні воно перебуває в переліку об’єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2015-2016 роках. Ви ж бачите, що відбувається в державі, сьогодні стратегічні підприємства, наприклад Одеський припортовий завод, за якого дуже багато розмов, теж включений в перелік об’єктів приватизації. Його може взяти хіба хтось з народних депутатів чи олігархів, бо хто його ще буде брати. Якщо говорити конкретно про «Волиньторф», то вартість його основних засобів порівняно дуже невелика, до 60 мільйонів гривень. Це дуже мала цифра для такого підприємства, це ж два заводи фактично. Ви знаєте, протягом останніх десяти років, приймають депутати звернення з тим, щоб підприємство залишили, тому що періодично питання щодо переведення його з державного в приватну власність виникають. Але, дякувати Богу, вдавалося його відстояти, а що на цей раз буде… Якщо будуть прибутки – буде основний аргумент. Я думаю і працівники заводу, і депутати, особливо Маневицького району, дуже добре розуміють, що підприємство дуже важливе сьогодні.

 

- Наші читачі, коментуючи одну із новин за вашої участі, писали, що власне ви можете претендувати на посаду керівника підприємства. Ви над цим не думали?

 

Людмила Кирда: Цікаво, кому це могло в голову прийти. Я ніяк до цього не ставлюся, тому що я розумію, якщо буде зміна керівництва, а вона буде в тому випадку, якщо на підприємстві якісь зловживання, якщо свідомо доводиться фінансовий стан до банкрутства і багато якщо… Якщо буде зміна керівництва, я вважаю, що його повинен очолити, в першу чергу, фахівець-менеджер, який має бачення, щоб це дало перспективу. Ну мені таке ніколи не приходило в голову, відверто вам кажу.

 

- Проблемне питання сьогодні і для Волинської облради в цілому і для фракції “Батьківщина” у ній, стосується роботи КП “Волиньприродресурс”. Ви за проекти рішення щодо даного підприємства не голосуєте, поясніть чому?

 

Людмила Кирда: Щоб підприємство почало працювати треба якісь ліцензії і дозволи. Якщо в напрямку бурштину, то це теж треба брати ліцензію і спеціальний дозвіл, які видає сьогодні Київ. Чому я маю таку позицію, бо це обласна комунальна власність, підприємство, яке створили депутати, щоб навести лад в надрах. Ніби, непогана справа, але мене насторожило те, що одне з перших рішень, які були проголосовані в сесійній залі стосувалось надання надр для геологорозвідки і промислового видобутку бурштину на теренах Маневицького, Камінь-Каширського, Любешівського районів. Майже 51-ну тисячу гектарів тоді було надано, а це означає, що депутати просто «застовпили» територію.

 

Складаються такі моменти, коли в Маневицький район приїжджає представник підприємства з бурильною установкою. Що бурильна установка робить в лісах Маневицького району, не маючи на роботу спеціальних дозволів і ліцензії?! Коли приїхала лісова охорона і не дозволила абсолютно нічого робити, відразу пішло звинувачення, що лісники перешкоджають роботі. Почекайте, якій роботі, давайте працювати в рамках закону. Сьогодні в законодавстві прописано, для того, щоб отримати спецдозвіл для участі у конкурсі, допускаються тільки державні підприємства. Треба вносити зміни в законодавство. Мені особисто, дивна позиція держави, яка допускає те, що під ногами лежать мільйони, і нічого не робить, тільки окремі мають з того якийсь зиск, а сама стоїть з протягнутою рукою перед МВФ. Реалізуйте, дайте можливість місцевим людям заробляти і держава, щоб мала щось з того. А так один збагачується, а держава стоїть осторонь, як таке може бути?! Сьогодні люди в селах, де є бурштин тільки очікують того, щоб також брати участь і заробити копійчину і те, що сьогодні «Волиньприродресурс» обіцяє надати роботу і все інше, то хай спочатку зроблять документи.

 

Ще мене насторожує один факт, що в травні депутати проголосували за виділення 280 тисяч для поповнення статутного фонду підприємства, а буквально у жовтні на сесії, виділили 1,5 мільйона. Якщо ліцензія коштує мільйон гривень, то повинен це озвучити в сесійній залі керівник підприємства, який до сьогодні вже повинен бути призначений, а не виконуючий обов’язків. Приймайте людей на роботу, скажіть що на придбання ліцензії треба мільйон гривень, щоб депутати знали за що голосують. А казати, що це буде бюджетоутворююче підприємство… от як буде, тоді будемо говорити. Ніхто ж не проти, щоби легалізувати цей помисел, бо Волинь має справді унікальні поклади, а з того ніхто нічого немає, ні держава, ні область, ні район, ні навіть те село. Я пам’ятаю, як в 2015 році тисячі бурштинокопачів мабуть зі всієї західної України сюди їхали, йшли пішки і копали, то хіба це допустимо?! Має бути змінене законодавство: зловили тебе, що ти копаєш бурштин – тюрма. Ну має ж бути якась відповідальність.

 

- Існує думка, якщо чекати прийняття Закону, який врегулює видобуток, частка незаконно намитого та вивезеного за кордон бурштину, може значно зрости... То чи доцільно тоді затягувати процес?

 

Людмила Кирда: Мені сьогодні дуже дивна позиція депутатів Верховної Ради, чому не приймається Закон про легалізацію видобутку бурштину. В першому читанні проголосували ще в 2015 році, а до сьогоднішнього дня руки ніяк не дійдуть. Це ж наше багатство, значить комусь це вигідно. А вигідно кому - хто сьогодні має владу. Але давайте щось напрацьовувати, давати лад хоч тому, що в нас є. Можливо “Волиньприродресурс” матиме перспективу хорошу, хай би воно розвивалося і заробляло для області і району. Я ж не маю абсолютно нічого проти, мене тільки насторожує єдине: такі кошти туди виділяються, а підприємство так і немає ні структури, ні штату, а ми голосуємо за виділення величезних грошей. Немає інформації, куди ці кошти йдуть.

 

Валентина Касарда: Знаю, що давно підготовлений проект такого Закону, але його ухвалення гальмують. Я вважаю, що треба вимагати від Верховної Ради, щоб парламентарі проголосували цей закон, а тоді вже рухатися далі.

 

Людмила Кирда: А знаєте чому гальмують, тому що в законі прописано, що місцеві люди, які в тих районах проживають, матимуть змогу легально видобувати бурштин. Це ж не вигідно сьогодні...

 

- Принципова позиція ігнорувати відповідні проекти рішень про «Волиньприродресурс» зумовлена завданнями суто вашої політсили, чи це особисте переконання?

 

Людмила Кирда: В нас принципова позиція з приводу цього питання, тому що на рівні нашої політичної сили в Києві є таке бачення. Ми сьогодні не є владою і ми не будемо брати участі в дерибані надр. А це власне і є дерибан надр, тому ми голосувати за ці речі не будемо.

 

Валентина Касарда: Все-таки хочеться, щоб від багатств наших надр стали краще жити прості волиняни. Нині у мене склалося враження, що популістичними гаслами окремі депутати дурять виборців, адже «Волиньприродресурс» не тільки бурштином займатися буде, а всіма природними ресурсами. Бурштин цікавить передусім, бо можна отримати найбільші прибутки. Але чи дійдуть ці гроші до волинян?

 

- Судячи з усіх заяв та коментарів, яблуком розбрату всередині фракції «Батьківщина» у Волиньраді стало саме надрове питання. Розкажіть, з чого власне розпочався поділ депутатів на два табори?

 

Людмила Кирда: Ну власне це і стало поштовхом, що почався такий розкол фракції на дві частини. Тому що основне питання деяких депутатів було - природні надра. Через те вони й пішли зразу у профільну комісію, бо їх більше всього цікавлять надра і те, що лежить в землі. В нас є позиція утримуватися від голосування за надра, бурштин і є рішення політсили, підписане першим заступником Іваном Кириленком, але деякі члени фракції засумнівалися, що такий лист є. Коли я принесла і показала лист, депутати прийняли інше рішення і це стало початком кінця. На сьогоднішній день є рішення президії політради про розпуск нашої фракції у Волинській обласній раді, правонаступниками фракції є три депутати, які дотримувалися статутних вимог нашої політичної сили. А є інша частина депутатів, які зайняли іншу позицію.

 

Валентина Касарда: Депутати, які вперше зайшли в обласну раду, очевидно, стали заручниками ситуації, бо ще не знали, які правила гри їм нав’яжуть. Але тепер дати задній хід не можуть. Коли прозріють, мені буде просто їх шкода. Це буде важке прозріння. Вони дуже шкодуватимуть, що наробили помилок. Я завжди вважала головним має бути порядність у ставленні депутатів до обов`язків, які вони брали на себе перед виборцями. Адже люди розуміють, про що йдеться.

 

- Окремі ваші колишні колеги, а нинішні опоненти згідно з рішенням політради «Батьківщини» виключені з фракції, а двоє навіть із партії. Однак вони цього не визнають... Як так сталося, що законні документи не можуть бути оприлюднені і донесені до відома інших депутатів в раді?

 

Людмила Кирда: Є рішення президії політради, конкретно по цих депутатах. Ми робили прес-конференцію, показували ці документи, журналісти їх фотографували, опубліковували, тобто всіх повідомляли, хто є виключеним із партії. Інформації було дуже багато, і якщо не всі депутати ще поінформовані, то я думаю, на наступному засіданні сесії, буде оприлюднено і доведено. Принаймі, всі документи були занесені в обласну раду, а про те, що головуючий не взяв їх до уваги, ми, як депутати, будемо озвучувати. Він зайняв таку позицію, що для нього фракція складається з 9-ти чоловік.

 

(Ред, - мова йде про депутатів на чолі із Василем Столяром, яких виключили з фракції «Батьківщина». Серед них, Анатолій Бусько, Галина Йовик, Роман Карпюк, Валерій Курстак, Ігор Лех, Алла Лісова, Андрій Турак та Володимир Ясенчук. Із партії «Батьківщина» виключено Ігоря Леха та Андрія Турака).

 

- Чи можна очікувати прямого втручання у конфлікт лідерки партії Юлії Тимошенко і до чого це може призвести?

 

Людмила Кирда: Вона уже втрутилася, адже є рішення президії політради за її підписом. Я особисто привозила документ із мокрою печаткою і її підписом.

 

- Людмило Федорівно, минулого пленарного засідання з ініціативи Василя Столяра вас зняли із посади голови бюджетної комісії. Фактично без обговорення, якось мовчки тоді більшість обранців громади рішення підтримали. Як ви можете це прокоментувати? Чому реакція багатьох була саме такою?

 

Людмила Кирда: Голова фракції “Солідарність” Володимир Бондар починав обговорення, аби з`ясувати причину таких змін. Справа в тому, що там вже все було домовлено. Бюджетна комісія працювала нормально, невдоволень не було. Але був страх, що рішення може не прийнятися, через те і темп на сесії такий був. Деякі фракції голосували за обіцянки. Зокрема, один із депутатів з “Радикальної партії” підійшов до нас і каже: “Наша фракція поміняла Кирду на Грицюка”. Тобто Грицюку пообіцяли посаду заступника голови бюджетної комісії. Так голосували.

 

- Може, у вас є якась особиста неприязнь із Столяром, адже нещодавно ви казали, що його позиція по відношенню до вас — це зведення особистих рахунків. Є за що??

 

Людмила Кирда: Мабуть через те, що я не визнала його головою фракції. Ситуація така, що голова бюджетної комісії - це квота “Батьківщини”. І сьогодні Василь Столяр вважає, що він в праві вносити проект рішення. Я, наприклад, в сесійній залі не перший рік і як голова комісії працювала чітко, виконуючи положення про постійну комісію, вперше за скільки років було звернуто увагу саме на депутатські запити при розподілі вільних коштів обласного бюджету... Столяру треба було просто показати, що головою комісії має бути представник їхньої частини депутатів, всього-навсього. Я не підтримала Столяра і відкрито про це заявляю, що голова фракції — це Валентина Іванівна Касарда.

 

- Чому на рівні керівництва партії вкотре допускають такі фатальні помилки? Мова йде наприклад, про Анатолія Грицюка, якого виключили з партії, сьогодні це Василь Столяр, який фактично захищає власні бізнесові інтереси…

 

Людмила Кирда: Василь Столяр прийшов в партію тоді, коли наша політична сила переживала непрості часи, не найкращі. Наш лідер тоді перебувала за гратами, партію “Батьківщина” тоді фактично дехто вважав вже своєю і вони робили все, що хотіли. І власне тоді Василь Столяр примкнув до партії, тому що теж багато політсил перед тим поміняв. Я так розумію, тоді до обласної партійної організації не було притоку членів, а тут депутат обласної ради, тим паче, що він активний депутат. Хоча, якщо проаналізувати його депутатські запити, вони стосуються його особистого бізнесу. Сьогодні ми бачимо, що це дійсно помилка, тому що людей якщо ставити на округи, то в першу чергу треба враховувати, будуть вони дотримуватися партійної дисципліни чи ні.

 

- Чи будете використовувати до окремих депутатів закон про імперативний мандат?

 

Людмила Кирда: Відкликати депутата після року повноважень є можливість і є процедура. Так, вона не проста, але вона є і її можна реалізувати. Чи будемо ми її реалізовувати до депутатів? Я кажу як перший заступник голови Волинської обласної партійної організації - так, ми будемо використовувати цей закон. А іншого виходу в нас немає. Сьогодні голову бюджетної комісії Кирду поміняли, на Касарду почав просто литися бруд. Вона — керівник обласного комунального закладу, тим більше процвітаючого, успішного. Але треба знищити і її, як керівника. Ну це дивно, то ви думаєте ми просто будемо сидіти і мовчати. Ми будемо починати робити цю процедуру і я впевнена, що вона буде реалізована успішно.

 

- Щодо представників вашої партії… Як свого часу «Батьківщина» допустила, що тодішній голова Волиньради Валентин Вітер пішов на місцеві вибори по мажоритарному округу, а не по списку? Адже для нього ці вибори фактично стали фатальними.

 

Людмила Кирда: Я вважаю, що це була помилка. Я вважаю, що на той час голова Волинської обласної ради повинен був бути першим кандидатом в списку. Це була помилка, але тоді рішення приймалося керівництвом обласної партійної організації. Чому він програв? Можливо недопрацював, можливо думав, що його і так люди підтримають, бо він мав посаду, його обрали депутатом. В нього був сильний конкурент, це теж було причиною.

 

 

- Людмило Федорівно, зважаючи на ваш останній досвід участі у виборчому процесі, ваші противники із «Радикальної партії» розповсюджували агітлистівки із чорним піаром. Вас називають мало не «бурштиновою королевою», власницею різноманітних бізнесів… можете підтвердити чи спростувати інформацію з такими закидами?

 

Людмила Кирда: Справа в тому, що використовувалися різні методи і це не Кучер робив, його прізвище просто використовували. І плюс до всього тулили туди логотип “Радикальної партії”. Це неправильно, це просто була чиста брехня і мабуть через те згадували про бурштин, враховуючи мою позицію, що видобутком мають займатися місцеві люди, які проживають в тому селі і все має відбуватися в законному руслі. Проаналізуйте, що відбувається щоразу в сесійній залі. Той депутат, якого ви назвали (ред.., - Володимир Кучер), кожне сесійне засідання має озвучити обов`язково неправдиву інформацію тільки для того, аби очорнити зайвий раз нашу політичну силу. Для чого це робиться? На замовлення і не за просто так, а за гарний ресурс. Його виключили з “Радикальної партії”, ну це ж не просто так. Ще такого ніколи не було, щоб депутат депутата цькував, принижував його честь і гідність. Яке він має право принижувати мою гідність, хто тобі це дозволив робити, ти маєш нести за це відповідальність. Ті самі листівки, які вони використовували під час виборчої кампанії... ну це ж треба було додуматися. Їхнє основне завдання було — якомога більше полити брудом. Це не чесні вибори були, це вибори були зроблені за гроші, а на найбільшого конкурента вилито масу бруду.

 

- На кінець нашої розмови, хочу зробити комплімент, оскільки ви є гарними жінками, берегинями сімейного вогнища, матерями і одночасно дуже сильними, самодостатніми політиками. Тож, зважаючи на усі перипетії у політиці, змови, звинувачення, піар-ходи, намагання окремих політиків “просунути” власні інтереси, вам як жінкам, не важко перебувати у такому вирі? Що для вас означає бути жінкою у політиці?

 

Валентина Касарда: Треба бути самим собою, а виборці розберуться, хто є хто. Якщо ти в сесійній залі заявляєш про важливі речі, то потрібно відповідати за свої слова. Я живу в гущі простих людей, знаю їхні біди, їхнє життя, тому не можу діяти всупереч своїм переконанням. Але коли політики опускаються до того, щоб воювати з жінками, то це низько.

 

Людмила Кирда: Я вважаю, що в нашій сесійній залі все-таки жінок замало. Жінки більше зрозуміють і ту людську біль і проблеми. Сьогодні жінки більш раціонально підходять до питань реформування і я вважаю, що гендерна політика, яка започаткована при складанні списків, повинна бути. А так декілька тих жінок сидять в сесійній залі, а чоловіки настільки деморалізовані, що дозволяють собі воювати, поливати брудом... Нас делегували люди і ми представляємо їхні інтереси в першу чергу. Давайте будемо працювати на область і відстоювати не власні інтереси, а інтереси людей. Не просто бути сьогодні жінкою в політиці, але головне бути порядними людьми і на рівні один з одним. Я впевнена, що в майбутньому жінок буде більше йти в політику, жінок сміливих, які не будуть боятися відстоювати власну точку зору і точку зору людей, навіть якщо вона не подобається владі.

 

Розмовляла Ілона КАРПЮКВалентина Касарда та Людмила Кирда - про «Батьківщину», бурштин та жінок у політиці Окрім самодостатніх, великих та сильних чоловіків, у Волинській обласній раді є ще й представниці прекрасної половини людства. До жінок у політиці відносяться по різному: хтось їх поважає, хтось – навпаки – не вважає достатньо освіченими або й не оминає нагоди покритикувати. Однак, якщо жінка-політик потрапляє до цієї сфери, то одразу підходить до вирішення питань раціонально, критично, намагається дослідити всі аспекти проблеми і, разом з тим, мудро і душевно відноситься до людських бід. Не винятком є і сьогоднішні наші співрозмовниці – керівник санаторію матері і дитини «Пролісок» Валентина Іванівна Касарда та перший заступник голови Волинської обласної парторганізації «Батьківщина» Людмила Федорівна Кирда. Попри те, що політика змушує завжди бути напоготові, під постійним прицілом журналістів та конкурентів, у постійному русі та в контакті із виборцями, ці жінки мають неабияку силу волі, відстоюють свою особисту думку і, не зважаючи на подекуди супротив своїх колег та численні звинувачення, намагаються досягнути поставлених цілей. Втім, одночасно вони є берегинями сімейного затишку, люблячими матерями та прекрасними жінками… Для того, аби більше дізнатися про роботу Волиньради та насущні проблеми в області з жіночої точки зору, «Волинська правда» вирішила зробити експеримент та поспілкуватися одразу з двома депутатами і представницями чи не найпопулярнішої в наш час політсили «Батьківщина», а що із цього вийшло, читайте далі.
Ілона КАРПЮК
Теги:


А я то думаю, чого укропівці цих жіночок мочать?! А вони під них не лягли, а ті г**** мстять!
15:27 30.10.16, Борис С.
Відповісти
HvMKKx <a href="http://dzaarkmnzslr.com/">dzaarkmnzslr</a>, [url=http://ujaqgooneamu.com/]ujaqgooneamu[/url], [link=http://huypaxlioktc.com/]huypaxlioktc[/link], http://ngdrwgzynewa.com/
22:12 29.01.17, udwBCrNmbcwsVDcx
Я уже посмотрел этот фильм на нормальном сайте, просто супер, не зря его так долго ждал! Кто ещё не видел, смотрим здесь, ребята - HD17.RU
03:16 19.01.17, gadixace87@mail.ru
Кирда права:виборці 23-го округу повелися на крадені гроші Палиці і вибрали кота в мішку. Констанкевич вже з перших місяців депутатства майже забула виборців, не зустрічається з ними, не хоче знати їхні проблеми - тому тихенько сидить в залі Верховної Ради і мріє про бабло ...
00:00 30.10.16, виборець 23 округу
Відповісти
Гарні жіночки... Багаті жіночки....
22:57 29.10.16, Роман
Відповісти
Чи не єдині жінки, які не здалися Палиці.
22:50 29.10.16, Міша
Відповісти
Жінки вдома тримають все на своїх плечах, а в політиці й поготів.
22:27 29.10.16, Поліна
Відповісти
касарда торгує шмурдяком в санаторії.
20:07 29.10.16, дідо
Відповісти
Коментар:
Ваше ім`я:
e-mail:
32+16=?
Ви незареєстрований користувач, тому коментар з’явиться після перегляду модератором. Зареєструйтеся, будь ласка, щоб мати можливість залишати коментарі без модерації