Реєстрація
На Волині 3642 одиноких людей похилого віку залишаться без догляду, - Валентина Пришко

На Волині 3642 одиноких людей похилого віку залишаться без догляду, - Валентина Пришко

11:50 9.12.2016
Патронажна служба Товариства Червоного Хреста опікується інвалідами, старенькими самотніми людьми. У кожної медсестри на Волині більше півсотні підопічних, яким вона не лише приносить ліки чи міряє тиск, а й допомагає у господарстві. Однак Міністерство охорони здоров’я вважає недоцільним державне фінансування патронажної служби.

Міністерство охорони здоров`я України виступає за скасування державного фінансування патронажної служби Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ), починаючи з 2017 року, аргументуючи це тим, що така служба дублює функції Мінсоцполітики щодо надання соціальних послуг самотнім непрацездатним громадянам похилого віку, дітям-сиротам, інвалідам, безпритульним, немічним та іншим соціально незахищеним верствам населення, які потребують турботи та підтримки.

 

«Численні правопорушення, а також непрозора звітність ТЧХУ за останні кілька років поставили під сумнів доцільність фінансування патронажної служби Червоного Хреста», - аргументує МОЗ. Але чи справляться працівники Мінсоцполітики з додатковою кількістю пацієнтів, і чи всі вони мають медичну освіту?

 

Про проблеми, що виникнуть у результаті такого рішення Міністерства охорони здоров’я, і хто найбільше від цього постраждає, «Волинська правда» дізнавалась у голови обласної організації Товариства Червоного Хреста Валентини Пришко.

 

Патронажну медичну службу утворили при Товаристві Червоного Хреста 1961 року як додатковий ресурс надання медичних послуг одиноким людям похилого віку у районах та селах. Зараз на Волині діє 6 медико–соціальних центрів першої допомоги організацій Товариства і 15 медико–соціальних кімнат, у яких працювало 82 патронажні сестри з медичною освітою. Вони обслуговували 3642 одиноких людей похилого віку.

 

Керівник обласної організації Товариства Червоного Хреста Валентина Пришко звістку про закриття патронажної служби сприймає болісно, адже переживає і за стареньких, які залишаться без догляду, і за своїх працівниць, які виконували роботу хоч і без вихідних, але це був їх заробіток.

 

«Мені дуже боляче за таку ситуацію, адже я уже 20 років в ТЧХУ. Дотепер ми залучали медичних сестер з тих, які вже пішли на пенсію, чи не знайшли роботи у місцевих медзакладах, а цього року навіть студенти - медики працюють. Для немічних самотніх людей, які проживають у сільській місцевості, де немає закладів охорони здоров’я, червонохресна організація створила пункти з усім потрібним для надання невідкладної допомоги. Наприклад, у Ківерцях хоч і є лікарня, але людям старшого віку важко з іншого кінця міста туди добиратися, то за згодою головного лікаря ми у нашому пункті організовували прийом терапевтів. Крім того, ці пункти – це і соціальна допомога малозабезпеченим людям. За сприяння німецького ТЧХ, релігійних організацій та спонсорських коштів збираємо одяг, продукти харчування, роздаємо їх потребуючим. Без уваги та опіки не залишаться і ті старенькі, які, хоч і мають родичів, але ними забуті. Червоний Хрест був останньою надією стареньких. А таких в Україні 350 тисяч людей, десята частин з них – лежачі», - каже Валентина Степанівна.

 

Патронажна сестра, яка приходить до своїх підопічних, часто виконує не тільки медичну роботу за приписами лікаря, а й стає домашньою помічницею. І за це держава їй платила лише 1818 грн, а молодшій патронажній сестрі – 1507 грн, і це без будь – яких надбавок, які отримують медичні працівники і в лікарнях: за складність роботи, стаж роботи. Тільки заробітна плата працівників патронажної служби оплачувалась з Держказни. Все інше: Товариство Червоного Хреста бере на себе. Обласні організації самостійно забезпечують ресурсами роботу патронажної служби, медико–соціальних центрів і кімнат.

 

Інформація МОЗ: За останні 2,5 роки на забезпечення діяльності ТЧХУ з державного бюджету було виділено 226,5 млн грн, які направили на виплату заробітної плати 3,1 тисячі працівників патронажної служби та служби розшуку.

 

Валентина Пришко так бачить початок цього неприємного рішення Міністерства охорони здоров’я: «Напевно, все почалося у 2015 році з того, що не знайшлося порозуміння волонтерів Червоного Хреста з головою Київської міської організації ТЧХУ. Мінфін на прохання Міністерства охорони здоров’я здійснив ревізію фінансово–господарської діяльності Національного комітету ТЧХУ. Прозорого звіту використання державних коштів Червоний Хрест не надав та не забезпечив достовірними даними про роботу патронажної служби, кількість осіб, яким надано медико-соціальні послуги. В результаті 6 жовтня 2016 року Товариство Червоного Хреста України отримало лист від Міністерства охорони здоров`я про припинення подальшого фінансування взагалі. Це більше проблема нашого керівництва київського і профільного Міністерства. Бо якби профільний комітет правильно звітувався, то проблеми із закриттям не виникло б».

 

Отож, фінансування патронажної служби припиняється. Уже багато патронажних сестер розрахувалось. Бо за два місяці їх було повідомлено про скорочення служби. Але є декілька моментів: як бути з тими, наприклад, хто зараз в декретній відпустці, хто виплатить, згідно із Законом, вихідну допомогу для проведення остаточного розрахунку з працівниками патронажної служби, якщо з держбюджету, за словами Валентини Степанівни, вона не надійшла. Так, тут слід очікувати і судових процесів.

 

«Національний комітет ТЧХУ писав листи до Прем’єр-міністра, до місцевих органів влади, до народних депутатів від Волині, щоб вони знайшли можливість підтримати службу. Але ніхто на це не відреагував, - з прикрістю розповідає Валентина Степанівна. - А ціна питання для волинської патронажної служби 1 мільйон 700 тисяч грн на рік. У Ратнівському районі сільський голова запропонував не закривати медико–санітарний пункт, пообіцяв, що допоможе. Певно нашу роботу найкраще бачать на місцях, а не в Міністерстві охорони здоров’я, яке чомусь своє рішення про ліквідацію служби не погодило з Товариством Червоного Хреста та Міністерством соцполітики.

 

Були випадки, що нас звинувачували у тому, що ми нібито беремо кошти за навчання населення надавати першу медичну допомогу. Це не зовсім так. Ми проводимо заняття в школах, університетах абсолютно безоплатно. Але коли нас замовляють великі підприємства, наші спеціалісти займаються з їх працівниками і вони отримують сертифікат міжнародної федерації, то ми домовляємося про благодійницькі кошти», - спростовує певні міфи про роботу Товариства Валентина Пришко.

 

Такі ж невиправдані переконання МОЗу у тому, що товариство ЧХ не здійснює діяльність у сфері охорони здоров’я, а його патронажна служба надає соціальні послуги, які дублюють функції територіальних центрів соціального обслуговування, підтримані перевіркою Рахункової палати, якою наче б то виявлені корупція та нецільове використання коштів і стали причиною породження ще одного міфу, який набув реальних наслідків – патронажну службу ліквідовують.

 

А це призведе до того, що сотні тисяч підопічних Червоного Хреста в Україні залишаться без нагляду, опіки та підтримки.

 

У деяких областях стурбованість підтримали і депутати обласних рад, відтак, Житомирська обласна рада звернулася до керівництва держави, щоб зберегти патронажну службу Товариства Червоного Хреста України. Стурбованість цією ситуацією висловлюють і у інших регіонах країни.

 

Волинські обранці та місцева влада поки не відреагували на прохання ЧХ про підтримку. «Але ми ще маємо надію, - каже Валентина Степанівна Пришко, - можливо, будемо шукати альтернативне фінансування, а може місцева влада допоможе».

 

Розмовляла Ольга КононенкоНа Волині 3642 одиноких людей похилого віку залишаться без догляду, - Валентина Пришко Патронажна служба Товариства Червоного Хреста опікується інвалідами, старенькими самотніми людьми. У кожної медсестри на Волині більше півсотні підопічних, яким вона не лише приносить ліки чи міряє тиск, а й допомагає у господарстві. Однак Міністерство охорони здоров’я вважає недоцільним державне фінансування патронажної служби.
Ольга Кононенко
Теги: Соціум Політика Медицина


Щось на ніщу і знедолену пані вна не луже скидає.Розпещена і сита панянка.ЇЇ ці ніщі не дуже хвилюють,ой не хвилюють.
16:37 12.12.16, Аня
Відповісти
А чого це в неї живі квіти посеред зими стоять?
13:26 09.12.16, Олег
Відповісти
Коментар:
Ваше ім`я:
e-mail:
32+16=?
Ви незареєстрований користувач, тому коментар з’явиться після перегляду модератором. Зареєструйтеся, будь ласка, щоб мати можливість залишати коментарі без модерації